Stomatologia rodzinna

Ortodoncja

IDEALNY ZGRYZ TO IDEALNY UŚMIECH

Leczenie wad zgryzu wpływa nie tylko na poprawę estetyki uśmiechu, ale ma także duże znaczenie dla zdrowia całej jamy ustnej. Decyzję o tym, czy u danego pacjenta należy zastosować leczenie ortodontyczne dentysta podejmuje na podstawie badania radiologicznego oraz innych technik diagnostycznych. To ważne, ponieważ po wielu latach nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do przemieszczania się zębów.

Wada zgryzu to nieprawidłowe ustawienie zębów w łukach zębowych, czyli popularnie zwane „krzywe zęby” ale również i takie sytuacje, w których zęby są „proste” lecz łuki zębowe zwierają się w nieprawidłowy sposób, np. górne zęby są znacznie wysunięte do przodu względem dolnych. Taki nieprawidłowy układ górnego i dolnego łuku zębowego może być zauważalny przez samego pacjenta, ujawniać się w rysach twarzy (wywoływać zaburzenia profilu twarzy lub nieładne ułożenie warg), ale może być też niezauważony.

Niestety wady zgryzu (oprócz tych naprawdę małych) to nie tylko problem estetyczny. Krzywe ustawienie zębów utrudnia czyszczenie jamy ustnej, a tym samym sprzyja odkładaniu się płytki i kamienia nazębnego, które są główną przyczyną stanów zapalnych dziąseł oraz wynikających z nich komplikacji (takich jak paradontoza). Nieprawidłowy układ łuków zębowych może powodować nierównomierne obciążenie zębów, nadmierne ich zużycie (starcie), nagryzanie dziąsła i jego uszkodzenia, niewydolne odgryzanie i żucie, nieprawidłowe układanie języka.

Co warto wiedzieć o ortodoncji?

Kiedy należy rozpocząć leczenie?

Korekta wad zgryzu możliwa jest w każdym wieku – na noszenie aparatów decydują się zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak u dzieci (zwłaszcza między 10 a 14 rokiem życia) korekta jest łatwiejsza, ponieważ u dziecka trwa jeszcze rozwój układu stomatognatycznego.

 

Dlaczego podczas leczenia szczególnie ważna jest dbałość o higienę?

Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej to jedna z najważniejszych reguł w trakcie leczenia ortodontycznego. Pomiędzy zamkami aparatu znajdują się bowiem niewielkie przestrzenie, w których mogą gromadzić się resztki pokarmów i płytka bakteryjna. To z kolei może powodować powstawanie przebarwień, białych plam, próchnicy oraz chorób dziąseł. Dlatego stan zębów i dziąseł pacjenta po zdjęciu aparatu zależy w dużym stopniu od tego, jak dbał on o higienę tego obszaru w trakcie ich noszenia.

Kilka wskazówek, jak skrócić czas leczenia ortodontycznego:

Dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej:

  • Korzystaj w trakcie noszenia aparatów z takich narzędzi, jak uchwyty do nitek dentystycznych, szczoteczki międzyzębowe czy szczoteczki elektryczne ze specjalnymi końcówkami ortodontycznymi.
  • Stosuj antybakteryjne płukani do ust.

Dbaj o aparat ortodontyczny:

  • Nie gryź ołówków, długopisów, kostek lodu i innych twardych przedmiotów.
  • Nie obgryzaj paznokci i nie baw się  wyciągami elastycznymi.
  • Nie jedz twardych lub kleistych pokarmów.

Aparat ortodontyczny

Składa się z pierścieni, drutów i zamków. Powoduje on delikatne przesuwanie zębów do prawidłowych pozycji. Dzięki temu możliwe jest skorygowanie wad zgryzu.

2 rodzaje aparatów

Aparaty Stałe są najskuteczniejsze w prostowaniu „krzywych zębów” i w dużych nieprawidłowościach ustawień. Stosujemy je u nastolatków i dorosłych (rzadziej u młodszych dzieci). Składają się z małych elementów (zamków) przyklejanych na stałe do powierzchni zębów. Zamki mogą być metalowe, a także w kolorze zęba – kremowe lub przezroczyste. W tzw. aparatach „lingualnych” natomiast stosuje się zamki przyklejone do językowych powierzchni zębów – są  one niewidoczne, ale też trudniejsze do czyszczenia.

Zaletą aparatów stałych jest to, że nie wymagają od pacjenta pamiętania o zakładaniu aparatu, są one przyklejane na zęby na cały okres leczenia około 2 lat, po czym są odklejane. Dają lekarzowi możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia zębów w pożądanej pozycji. Wizyty kontrolne z aparatem stałym odbywają się co 4 tygodnie.

Aparaty zdejmowane stosowane są najczęściej u dzieci, które mają już pierwsze stałe zęby. W związku z tym omawiamy je w zakładce Ortodoncja dzieci.

PROFESJONALNY GABINET ORTODONTYCZNY GOLD CLINIC

Piękny uśmiech to nie tylko kwestia zdrowych zębów, ale także prawidłowego zgryzu. Gdy mamy do czynienia z jego wadami, a także wadami szczękowo-twarzowymi, estetyka uśmiechu zostaje zachwiana. Co więcej, cierpi na tym nie tylko estetyka. Wady zgryzu są przyczyną wielu problemów, począwszy od utrudnionej higieny jamy ustnej, przez odkładanie się kamienia i płytki powodujących zapalenie dziąseł, aż po nadmierne zużywanie zębów, czy nagryzanie i uszkadzanie dziąseł.

Jako Gold Clinic specjalizujemy się w szeroko pojętej ortodoncji. Naszym priorytetem jest poprawa estetyki ustawienia zębów naszych Pacjentów, a co za tym idzie również poprawa wyglądu i samopoczucia. Dlatego też, w naszej klinice pracują wyśmienici ortodonci, w tym ortodonta dziecięcy, który zgodnie ze swoją specjalizacją zajmuje się najmłodszymi pacjentami. Jako ortodonta dziecięcy ma szczególnie trudne zadanie, gdyż dzieci wymagają specjalnej opieki. I taką opieką ich otacza.

Jako gabinet ortodontyczny o najwyższym standardzie świadczonych usług, dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz pacjent czuł się u nas dobrze. Do każdego podchodzimy też indywidualnie, szybko i trafnie dobierając optymalne metody leczenia. Przez cały czas sprawujemy też opiekę nad naszymi pacjentami, udzielając im merytorycznego wsparcia, by świadomym zachowaniem przyczyniali się do utrwalania efektów leczenia. Ortodoncja w wykonaniu naszych ortodontów to najwyższej jakości opieka, której efektem jest piękny, zdrowy uśmiech.

ORTODONTA WARSZAWA

Jesteśmy Gold Clinic i przywracamy piękno uśmiechom naszych pacjentów. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Pacjentów na leczenie ortodontyczne do naszej kliniki. Na miejscu mogą Państwo uświadczyć opieki doświadczonych i rzetelnych ortodontów. Warszawa – właśnie tu znajduje się nasza klinika i stąd pochodzą głównie nasi pacjenci.

Nasz gabinet ortodontyczny zlokalizowany jest na pograniczu takich dzielnic jak Bródno i Targówek – przy ul. św. Wincentego 101/1. Do umówienia wizyty zachęcamy również mieszkańców pozostałych części stolicy. Czy dołączą Państwo do grona naszych zadowolonych pacjentów? Będzie nam niezwykle miło. Zapraszamy.

Stomatologia rodzinna

Zapoznaj się z pozostałą naszą ofertą

Wybielanie
Profilaktyka
Protetyka
Ortodoncja
Chirurgia
Periodontologia
Leczenie kanałowe
Implantologia
Stomatologia zachowawcza
Sedacja
Korony na implantach
Leczenie pod mikroskopem