Stomatologia rodzinna

Sedacja

Sedacja, czyli zbawienny wpływ gazu rozweselającego.

Gaz rozweselający (czyli podtlenek azotu zmieszany z tlenem) to doskonałe i całkowicie bezpieczne rozwiązanie dla dzieci i pacjentów dorosłych, którzy panicznie boją się wizyty u stomatologa.

Gaz rozweselający, podany za pomocą specjalnej maseczki, wprowadza pacjenta w stan rozluźnienia, odprężenia, oderwania się od otaczającej go rzeczywistości. Dawkę podtlenku azotu możemy precyzyjnie dopasowywać do reakcji pacjenta, zwiększając lub spłycając stan rozluźnienia. Sedacja różni się zatem od znieczulenia ogólnego, można porównać ją raczej do hipnozy – lekarz przez cały czas ma kontakt z pacjentem. Osoby poddane sedacji czują przyjemną euforię, spokój, a pod wpływem sugestii hipnotycznych odczuwają bardzo realne złudzenia (jest to szczególnie widoczne u dzieci). Najmłodsi pacjenci śnią np. o lataniu samolotem lub rakietą kosmiczną, o tańcu na balu księżniczek, bądź o pływaniu w wodzie.

Sedacja stomatologiczna częściowo ogranicza odczuwanie bólu, ale dla jeszcze większego komfortu pacjenta stosujemy dodatkowo znieczulenie miejscowe w przypadku leczenia głębszej próchnicy. Stan rozluźnienia sprawia, że także podanie zastrzyku znieczulającego jest łatwiejsze. Ze względu na zminimalizowanie odruchu dławienia, gaz rozweselający ułatwia także pobieranie wycisków u osób wrażliwszych.

Dowiedz się więcej o sedacji:

Dla kogo przeznaczone jest leczenie w podtlenku azotu?

  • Sedacja u dzieci. Właśnie najmłodsi pacjenci zyskują najwięcej dzięki leczeniu gazem rozweselającym. Niektórzy lekarze sugerują by od samego początku, zanim jeszcze dziecko nabędzie złych skojarzeń, rozpocząć leczenie z zastosowaniem sedacji wziewnej. Dzięki temu najmłodsi chętniej odwiedzają lekarza, nie narasta w nich lęk przed dentystą. Z każdą kolejną wizytą stopień sedacji można zmniejszać, aż w końcu dojdziemy do chwili, kiedy nie będzie ona w ogóle potrzebna. Jedynie w skrajnych sytuacjach, u dzieci z bardzo zaawansowaną dentofobią, gaz rozweselający może okazać się niewystarczający – wówczas pozostaje nam tylko leczenie w znieczuleniu ogólnym, w asyście anestezjologa.
  • Sedacja u dorosłych.  Nie ma przeciwwskazań do zastosowania gazu rozweselającego u dorosłych – zwłaszcza u osób obawiających się igieł. U pacjentów będących pod wpływem podtlenku azotu znacznie łatwiej jest wykonać znieczulenie, ponieważ nie czują oni nakłucia. Dzięki temu pozostała część zabiegu może zostać przeprowadzona w stanie pełnej świadomości.

Jak dokładnie wygląda leczenie w podtlenku azotu?

  1. Lekarz stomatolog przeprowadza wywiad z rodzicami na temat stanu zdrowia dziecka w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. (Uwaga! Dziecko nie powinno spożywać posiłków na 2 godziny przed zabiegiem.)
  2. Rodzice dostają do podpisania zgodę na wykonanie zabiegu.
  3. Następnie dentysta zakłada pacjentowi maseczkę na nos. Mimo że maseczka jest zazwyczaj pachnąca i kolorowa, nie zawsze udaje się zachęcić dziecko do jej założenia (szczególnie jeśli maluch nie ma jeszcze 4 lat). W takiej sytuacji zabieg należy przełożyć na inny dzień, by nie stresować pacjenta.
  4. Jeżeli natomiast założenie maseczki i podanie mieszaniny tlenu z podtlenkiem azotu uda się bez zakłóceń oraz dziecko osiągnie stan rozluźnienia, dentysta przechodzi do dalszych czynności, takich jak podanie znieczulenia, usunięcie próchnicy, bądź ekstrakcja zęba.
  5. Po zakończeniu zabiegu i odłączeniu przez stomatologa podtlenku azotu, pacjent jest zdolny do opuszczenia gabinetu już po 5 minutach.

Przeciwwskazania do stosowania sedacji to:

  • przerost migdałków gardłowych,
  • katar,
  • I trymestr ciąży,
  • choroby psychiczne,
  • porfiria, miastenia gravis, stwardnienie rozsiane,
  • alkoholizm,
  • ciężkie choroby płuc np. rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli,
  • niezdolność pacjenta do współpracy.

SEDACJA WZIEWNA W GOLD CLINIC WARSZAWA

Jako doświadczona placówka doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu Pacjentów boi się leczenia w obrębie zębów. Sedacja stomatologiczna, czyli leczenie znieczuleniem gazem rozweselającym wprowadza Pacjenta w stan rozluźnienia i odprężenia. Zastosowanie sedacji wziewnej umożliwia ograniczenie świadomości, częściowe zniesienie odczuwania bólu i stopniowe pozbycie się lęku, co w efekcie pozwala na bezstresowe leczenie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Pacjentów na leczenie z zastosowaniem sedacji wziewnej do kliniki stomatologicznej Gold Clinic w Warszawie. Nasza placówka zlokalizowana jest na pograniczu takich dzielnic jak Bródno i Targówek (ul. św. Wincentego 101/1), jednak do umówienia wizyty zachęcamy również mieszkańców pozostałych części stolicy.

Stomatologia rodzinna

Zapoznaj się z pozostałą naszą ofertą

Wybielanie
Profilaktyka
Protetyka
Ortodoncja
Chirurgia
Periodontologia
Leczenie kanałowe
Implantologia
Stomatologia zachowawcza
Sedacja
Korony na implantach
Leczenie pod mikroskopem